wtorek, 28/11/2023 | 10:19 CET
You are here:  / Edukacja i Nauka / Lata ćwiczeń…

Lata ćwiczeń…

post by related

related post

Muzyka towarzyszy nam przez całe życie. Słuchamy radia, zachwycamy się warstwą dźwiękową filmów, chodzimy na koncerty do filharmonii.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że twórcy muzyki – instrumentaliści i kompozytorzy muszą poświęcić wiele lat na naukę gry, poznanie zasad kompozycji i nieustanne doskonalenie swoich umiejętności.

Edukacja muzyczna w Polsce jest na wysokim poziomie. Sieć szkół muzycznych pierwszego stopnia obejmuje nawet najmniejsze miejscowości. Ich rolą jest głównie umuzykalnianie dzieci i przygotowanie ich do dalszej nauki. W szkołach muzycznych wyższego stopnia edukacja poszerzona jest o poznawanie literatury muzycznej, lekcje kompozycji i aranżacji. Przygotowują one uczniów do występów w salach koncertowych i na estradach. Konserwatoria szkolą profesjonalnych muzyków oraz nauczycieli gry na różnych instrumentach a także teorii muzyki.

Słuchaczom też przydaje się chociaż elementarna edukacja muzyczna aby mogli w pełni docenić poziom wykonawczy i wartości dzieła muzycznego.