sobota, 18/5/2024 | 11:07 CEST
You are here:  / Edukacja i Nauka / KSIĄŻKI, BLOGI, CZASOPISMA

KSIĄŻKI, BLOGI, CZASOPISMA

post by related

related post

KSIĄŻKI, BLOGI, CZASOPISMA

Jeżeli masz stare książki z których kiedyś uczyłeś się angielskiego, to warto je wykorzystać. Oczywiście tylko wtedy jeżeli już je masz, bo ich kupowanie mija się z celem mojego ebooka, który ma pokazywać darmowe źródła nauki. Ja mam w domu kilka takich książek pochodzących z czasów licealnych i studenckich, więc sobie z nich korzystam. Często w takich książkach można znaleźć wiele przydatnych materiałów (mam na myśli teksty do czytania), które można z powodzeniem wykorzystać do nauki języka angielskiego.

Często teksty w takich książkach to opracowane przedruki zagranicznej prasy, a zawarta w nich wiedza może być często przydatna, nawet pomijając już sam cel nauki angielskiego. Dodatkowo możesz także wypożyczyć typowo anglojęzyczną literaturę z Twojej lokalnej lub uczelnianej/szkolnej biblioteki (oczywiście jeżeli coś takiego znajduje się w jej zbiorach).

Kolejnym źródłem mogą być popularne anglojęzyczne blogi. Ja polecam Ci do czytania regularnie johnchow.com oraz everydaylanguagelearner.com. Pierwszy z nich to blog kanadyjskiego przedsiębiorcy internetowego, jednego z najlepiej zarabiających w sieci. Znajdziesz tam masę użytecznych i ciekawych materiałów, które pomogą Ci w e-biznesie i tak jakby przypadkiem nauczysz się wielu nowych zwrotów i angielskich słówek.

Drugi to blog Aarona Myers’a, który daje porady i inspirację innym uczącym się języków obcych. Tutaj, nie dość że oczywiście będziesz miał możliwość nauki języka angielskiego, to jeszcze będziesz mógł poczytać o tym, jak to robić i znajdziesz wiele motywujących Cię wpisów. Sam czytam oba powyższe blogi regularnie i naprawdę uważam, że można tam znaleźć wiele użytecznych treści.

Na mojej uczelni były kiedyś wyłożone różne czasopisma branżowe z dziedziny polityki, ekonomii, finansów itp. Podszedłem do stolika i znalazłem popularne czasopismo fachowe The Economist, które normalnie jest bardzo drogie, ale tam miałem dostęp do niego za darmo. Zabrałem do domu i zacząłem czytać. Język bardzo trudny i szczegółowy, ale udało mi się przebrnąć przez kilka artykułów. Jeżeli masz do czegoś takiego dostęp, to polecam Ci przeczytać parę takich tekstów.

Można powiedzieć, że coś takiego samego można znaleźć w Internecie. Owszem, jest to możliwe, ale coraz trudniej trafić w sieci na dobrą i darmową treść. Część wysoko wyspecjalizowanych portali branżowych wprowadziła opłaty za dostęp do swojej treści. Dlatego, jeżeli trafia Ci się gratka poczytania za darmo trochę trudniejszych tekstów po angielsku, skorzystaj z okazji. Oczywiście, czytając książki, blogi czy też ebooki, robisz wszystko, co tyczy się nauki, w podobniej kolejności, tak jakbyś czytał artykuły na BBC. To co o niej napisałem jest praktycznie uniwersalne do każdego rodzaju tekstów i każdego języka.

INNE MATERIAŁY

Do nauki czytania wykorzystuj najbardziej prozaiczne rzeczy takie jak, np. składy produktów spożywczych umieszczanych na etykietach, instrukcje obsługi danych urządzeń (zamiast czytać taką instrukcję po polsku, przeczytaj ją po angielsku). Możesz także odwiedzać zagraniczne strony sklepów internetowych, portali aukcyjnych i czytać tam opisy produktów lub usług. Poznasz w ten sposób charakterystyczne słownictwo tam wykorzystywane, co być może przyda Ci się w praktyce w przyszłości, np. jeżeli będziesz chciał coś kupić w Internecie na zagranicznym portalu, to nie będziesz miał z tym później problemów.