wtorek, 28/11/2023 | 10:35 CET
You are here:  / Edukacja i Nauka / Zabobony w dzisiejszych czasach

Zabobony w dzisiejszych czasach

post by related

related post

Zabobony w dzisiejszych czasach

W naszej kulturze występuje mnóstwo zabobonów. Na stałe wpisały się do naszego życia i towarzyszą nam na każdym kroku. Czy znasz te, które są najpopularniejsze?

Wiele przesądów wiąże się ze stanem błogosławionym. Kobietom w ciąży nie wolno przechodzić pod sznurami, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo zaplątania się dziecka w pępowinę. Nie wolno im również oglądać osób niepełnosprawnych, aby dziecko nie urodziło się chore. O samej ciąży nie należy wspominać zbyt wcześnie, aby nie zapeszyć. Natomiast odmówienie czegoś ciężarnej kobiecie spowoduje pojawienie się w domu myszy, które zrobią wiele szkód.

Przed urokami i nieszczęściem niemowlęta chroni kolor czerwony. Do dnia dzisiejszego można spotkać czerwoną wstążkę przywiązaną do dziecięcych wózków.

Jeśli przebiegnie nam drogę czarny kot, należy cofnąć się o trzy kroki, obrócić przez lewe ramię i splunąć. Innym wyjściem jest zaczekanie, aż ktoś drogę tę przekroczy. Ciekawy jest fakt, że na statkach czarny kot jest dobrym znakiem.

Przesądy towarzyszą nam w najważniejszych chwilach w życiu. Pan Młody nie może zobaczyć przyszłej żony w sukni przed ceremonią, co zwiastuje pecha. Panna Młoda natomiast w dniu ślubu powinna założyć coś starego, coś nowego i coś pożyczonego. Najlepszym miesiącem na ślub natomiast jest taki, który w swojej nazwie zawiera literę „r”.

Istnieje mnóstwo innych przesądów. Zbite lustro zwiastuje siedem lat nieszczęścia. Gdy pomyślimy o jakimś nieszczęściu, aby się nie spełniło, należy odpukać w niemalowane drewno. Znalezienie czterolistnej koniczyny zwiastuje szczęście. Kiedy widzimy kominiarza, należy złapać się za guzik i pomyśleć życzenie. Jeśli spotka się brodacza, życzenie to się spełni. Natomiast spotkanie kobiety w ciąży lub osoby w okularach, życzenie się nie spełni.

Jednak najbardziej pechowy dzień jaki może wystąpić to piątek trzynastego. Niektórzy, aby uniknąć nieszczęścia, nie wychodzą w tym dniu z domu. Sama liczba trzynaście jest uznawana za pechową. Zdarza się nawet, że pomija się ją w numeracji pokoi hotelowych.

Mimo, że część osób nie uważa się za przesądne, postępuje tak, jakby chciała uniknąć nieszczęścia. Niektóre przesądy mają tak długą tradycję, że nieraz nie sposób wyeliminować je z naszego życia. Jeśli mamy wrażenie, że jesteśmy ofiarą zabobonu, pomóc mogą doradcy życiowi.